« Powrót do listy artykułów
Kraina za zakrętem, (maj 2009)

Niedaleko Nidzicy, tuż za wsią Łyna, wśród wzgórz pokrytych mieszanym lasem znajduje się Rezerwat Przyrody im. Profesora R. Kobendzy. Ten niewielki chroniony obszar (121 ha) robi szczególne wrażenie wiosną, gdy na drzewach pojawiają się dopiero pierwsze zielone listki i korony drzew nie przysłaniają panoramy okolicznych wzgórz. Obok drzew iglastych, sosen i świerków, spotkamy liczne gatunki drzew liściastych: dęby, brzozy, klony, graby, olchy i osiki. Spacer po dobrze oznakowanych i miejscami zabezpieczonych szlakach jest łatwy i nie wymaga wiele wysiłku, na przejście całości wystarczą niecałe dwie godziny. Należy dodać, że są one atrakcją także dla rowerzystów, szczególnie dla tych, którzy lubią górzysty teren.

    

Rezerwat to rozległa dolina z licznymi bocznymi wąwozami. Miejscami zbocza są dość wysokie i strome (około 60 metrów), powoduje to delikatne wrażenia przebywania w niskich górach, gdzieś na południu Polski. Po drodze napotkamy na liczne, mniejsze i większe strumyki, część z nich płynie wartkim nurtem, czasem tworząc małe kaskady. Specyficzne warunki geologiczne tworzą tak zwane źródła wysiękowe (ciekawostką jest to, że kilka lat temu woda znalazła ujście w środku pobliskiej wsi Łyna i spływała małym strumykiem wzdłuż asfaltowej drogi, wyglądało to na małą awarię wodociągu). Wijące się strumyki możemy podziwiać z różnych wysokości. Płynąca woda wydaje się niezwykle czysta, a roślinność im towarzysząca i śpiew ptaków sprawiają, że całość tworzy sielankową scenerię. Ze wzgórza możemy zejść na drewniane pomosty umocowane na jednym ze źródełek tworzącym małe rozlewisko. Na krańcu wzgórz, w dolince, znajduje się małe jeziorko (ok. 1 ha), do którego spływa woda z okolicznych strumyków.

\"\"

Powstało ono dzięki spiętrzeniu wody po wybudowaniu młyna. Pierwsze wzmianki pisane o „Łyńskim Młynie” pochodzą z 1387 roku, pierwszym właścicielem był Zakon Krzyżacki. Obiekt po wielu rekonstrukcjach i adaptacjach (Rosjanie po wkroczeniu na te tereny w czasie II wojny światowej stworzyli w młynie… więzienie) pracował jeszcze kilka lat po wojnie, obecnie to co pozostało grozi zawaleniem. Woda wypływająca z jeziorka tworzy mały wodospad, spadając kilka metrów dwoma rurami betonowego jazu.

\"\"

Niestety nie zachowały się żadne urządzenia hydrotechniczne z dawnych lat. Pozycja GPS „Łyńskiego Młyna”:
N 53-27-1438 E 20-25-7491
Po zwiedzeniu rezerwatu warto zahaczyć o nieodległą Nidzicę. To zadbane miasto znajduje się na szlaku zamków gotyckich. Zamek w Nidzicy jest dobrze prezentującą się krzyżacką warownią i obecnie stanowi centrum kultury i rozrywki. W murach zamku funkcjonuje hotel i restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego wolny, do muzeum płatny. Teren na wzgórzu wokół zamku otoczony jest parkiem, który dodaje uroku budowli.
Zwiedzanie zamku:
Wtorek - sobota od 9 do 16
Ceny biletów (2009):
8 pln bilet normalny
5 pln bilet ulgowy

\"\"     \"\"

 

 

Zaprint - Wszelkie prawa zastrzeżone, © 2008 Created by WebArtis