« Powrót do listy artykułów
Brak Euro?... 40 € kary, (luty 2009)
Od 1 stycznia 2008r. w kilku niemieckich miastach obowiązują nowe przepisy wprowadzające tzw. „zielone strefy". Obejmują one centra miast, a ich granice wyznaczone są przez specjalne znaki drogowe. Wjazd do "zielonych stref" mają samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną czerwoną, żółtą lub zieloną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Rodzaj przyznawanej plakietki zależny jest od normy emisji spalin spełnianej przez te pojazdy. Zabytkowe pojazdy, zarejestrowane za granicą, mają prawo poruszać się w "zielonych strefach" bez plakietki, jeżeli od daty ich pierwszej rejestracji upłynęło minimum 30 lat. W przypadku, gdy pojazdy te nie posiadają specjalnych tablic rejestracyjnych dla zabytkowych pojazdów, w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu należy umieścić kopię dowodu rejestracyjnego oraz zaświadczenia od konserwatora zabytków, potwierdzającego zabytkowy charakter pojazdu wraz z tłumaczeniem na język niemiecki. Przekroczenie granicy "zielonej strefy" samochodem nieposiadającym wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia grozi mandatem w wysokości 40 euro i jednym punktem karnym. Dlatego też, dla własnego spokoju, warto zaopatrzyć się w wymaganą plakietkę. Należy traktować ją, jako nasz niezbędnik. Specjalne plakietki określające przynależność do określonej grupy można kupić w niemieckich wydziałach komunikacji oraz urzędach dzielnicowych. Ich koszt to około 5 euro. Dodatkowo można je zakupić na stacjach diagnostycznych oraz autoryzowanych warsztatach, z tym, że ich cena może być wyższa niż w urzędach, ze względu na koszty ustalenia normy czystości spalin, jeżeli nie będą one podane w dokumentach. Turyści oraz obcokrajowcy będą mogli postarać się o wydanie plakietki w dowolnym mieście. Warto pamiętać, że na terenie Niemiec jest ona ważna bezterminowo. Jednak zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu zobowiązuje nas do ponownego uzyskania plakietki. Z obowiązku posiadania plakietki wyłączone są m. in. następujące rodzaje pojazdów: motocykle i pojazdy trójkołowe, samochody policji, straży pożarnej i wojska, karetki pogotowia, specjalnie oznakowane pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne oraz maszyny budowlane i rolnicze. Ponadto w uzasadnionych przypadkach osoby posiadające pojazdy zaklasyfikowane do 1 grupy mogą ubiegać się o wydanie ograniczonego w czasie specjalnego zezwolenia na wjazd do „zielonej strefy".

Samochody z silnikiem wysokoprężnym podzielone zostały na 4 grupy w zależności od szkodliwości dla środowiska. Do grupy 1 zaliczone zostały samochody poniżej normy EURO 1, nieposiadające katalizatora spalin, natomiast do grupy 4 - samochody z katalizatorem, spełniające normy EURO 1 do EURO 4. W Berlinie zakazem wjazdu do strefy objęte są obecnie tylko samochody należące do grupy pierwszej. Docelowo planuje się jednak zaostrzenie kryteriów i od 01.01.2010 r. dostęp do centrum miasta zostanie ograniczony jedynie do samochodów z zieloną plakietką (grupa 4).
 
Grupa emisji substancji szkodliwych
1
2
3
4
Plakietka
nie mogą otrzymać
czerwona
żółta
zielona
Wymagania dla pojazdów
z silnikiem wysokoprężnym
EURO 1
i pojazdy starsze
EURO 2 lub EURO 1
i filtr cząstek stałych
EURO 3 lub EURO 2 i filtr cząstek stałych
EURO 4 lub EURO 3
i filtr cząstek stałych
Wymagania dla pojazdów
z silnikiem benzynowym
bez katalizatora
 
 
EURO 1 i wyższe - pojazdy
z katalizatorem
 
 
Samochody zagraniczne sklasyfikowane zostaną do określonych grup emisji substancji szkodliwych na podstawie danych normy emisji spalin zawartych w dokumencie rejestracyjnym pojazdu lub -jeśli takiej informacji nie będzie w dokumencie- według daty pierwszej rejestracji pojazdu.
 
Silnik wysokoprężny
Norma czystość spalin
Grupa emisji
substancji szkodliwych
Data pierwszej rejestracji
pojazdu osobowego
Data pierwszej rejestracji
pojazdu ciężarowego
Plakietka
EURO 1 lub starsze
1
przed 01.01.1997
przed 01.01.1996
nie mogą otrzymać
EURO 2
2
od 01.01.1997
do 31.12.2000
od 01.01.1996
do 30.09.2001
 czerwona
EURO 3
3
od 01.01.2001
do 31.12.2005
od 01.10.2001
do 30.09.2006
żółta
EURO 4
4
od 01.01.2006
od 01.10.2006
zielona
 
 
Silnik benzynowy
Norma czystość spalin
Grupa emisji
substancji szkodliwych
Data pierwszej rejestracji
pojazdu osobowego
Plakietka
EURO 1 lub starsze
(bez katalizatora)
1
przed 01.01.1993
nie mogą otrzymać
EURO 1 lub wyższa
4
od 01.01.1993
zielona
 
 Obowiązujące znaki drogowe:
 
         
 
Miasta, w których już obowiązują strefy (aktualizacja na dzień 19.01.2009):

Berlin
Bochum
Bottrop
Bremen
Dortmund
Duisburg
Essen
Frankfurt a.M.
Gelsenkirchen
Hannover
Heilbronn
Herrenberg
Ilsfeld
Karlsruhe
Köln
Leonberg
Ludwigsburg
Mannheim
Mühlacker
Mülheim a.d. Ruhr
München
Oberhausen
Pforzheim
Pleidelsheim
Recklinghausen
Reutlingen
Schwäbisch Gmünd
Stuttgart
Tübingen
Ulm
 
Granice „zielonych stref” oraz bliższe informacje na temat ich wprowadzenia dostępne są
na stronie internetowej
Federalnego Urzędu ds. Środowiska

Więcej informacji na stronie ambasady RP w Berlinie

GÓRA STRONY

STRONA GŁÓWNA

Zaprint - Wszelkie prawa zastrzeżone, © 2008 Created by WebArtis